fbpx

Otsing

Temaatiline tuur meditsiiniajaloost: Aro Velmet ja Kristina Norman 15.12.2022 | 18.00

Kumu kunstimuuseum
Täispilet: Kumu kunstimuuseum
14 €
  • Perepilet: Kumu kunstimuuseum
    28 €
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
    9 €
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
    20 €
Näitusevaade: „Kunst või teadus“. Kumu kunstimuuseum. Foto: Stanislav Stepaško
Loeng või vestlus
Näitusetuur

Temaatiline tuur meditsiiniajaloost: Aro Velmet ja Kristina Norman

Temaatiline tuur meditsiiniajaloost näitusel „Kunst või teadus“. Ekskursiooni juhivad ajaloolane ja Lõuna-California ülikooli õppejõud Aro Velmet ning kunstnik Kristina Norman. Seejärel leiab aset vestlusring: muu hulgas arutletakse Normani näitusele loodud teose „Võrdlev anatoomia“ üle.

Üritusel võetakse fookusesse uued vaatenurgad meditsiiniajaloole. Ühtlasi vaadeldakse kriitilise pilguga siinseid materjale – kaasa arvatud näitusel esitletud meditsiinilisi joonistusi, mudeleid ja fotosid – ning küsitakse, milliste globaalses meditsiiniajaloo uurimises aktuaalsete teemadega need haakuvad.

Näitus „Kunst või teadus“ käsitleb esimest korda põhjalikumalt kunsti ja teaduse suhete ajalugu Eestis. Tänapäeval, mil üha suurem osa infost on visuaalne ja oskus pilte kriitiliselt tõlgendada järjest vajalikum, tasub värske pilguga vaadata ka ajaloolisi teadusjooniseid. Piltide ülesandeks pole mitte ainult teaduse vahendamine ja illustreerimine, vaid need mängivad aktiivset rolli uute teadmiste loomisel. Tähelepanu keskmes on loodus- ja meditsiiniteaduste visualiseerimine 19. sajandil ja 20. sajandi alguses.

Näitusel uuritakse Eesti teaduspildi vastuolulisi suhteid Vene impeeriumi valduste kaardistamise ja kontrollimisega. Ühtlasi keskendutakse kogudes leiduva materjali päritolule ja muuseumieetika küsimustele: kuidas leida uusi viise teaduskogude kujunemise ajaloos peituva sotsiaalse ebavõrdsuse ja tõrjutuse uurimiseks ning esitamiseks? Näitus toimub Tartu Ülikooli muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Nüüdisaja kunstnikuna on kaasatud Kristina Norman.