fbpx

Otsing

Unio Mystica. Keskaja naiste nägemused ja virtuaalne kujutlusvõime 26.10.2021 | 17.00

Niguliste muuseum
Kaader Tai Shani VR teosest ‘Tragodia’ (2019)
Loeng või vestlus

Unio Mystica. Keskaja naiste nägemused ja virtuaalne kujutlusvõime

Ürituse korraldaja: Tallinna Kunstihoone

Ringkäik „Unio Mystica“ toob kokku keskaja naistega seotud müüdid ja igapäevalood ning tänapäeva müstilised feministlikud jutustused. Pakume võimalust etenduskunsti ja virtuaalreaalsuse kaudu osa saada somaatilistest tegevustest ja ulmelistest maailmadest, mis põhinevad erinevatel kogemustel naisena – nii elus kui ka surmas.

Üritus „Unio Mystica“ lõppeb kaasaegse kunsti kuraatori Helen Kaplinsky kaks kuud kestnud residentuur Tallinna Kunstihoones rahvusvahelise projekti „Beyond Matter / Teisel pool mateeriat“ raames, kus ta uuris naiste virtuaaltehnoloogilisi ja müstilisi nägemusi.

Kava:

17.00 Kuraator Helen Kaplinsky sissejuhatus Püha Katariina kiriku ees

17.10 Kunstiajaloolane Anu Mänd, kes keskendub sooküsimustele, surmale ja loomasümbolismile hiliskeskaegses Baltikumi piirkonnas, viib meid kõigepealt vaatama teadaolevalt vanimat eesti naise hauakivi. Niguliste muuseumis arutleme vaeste naiste ja nende laste kogemuste üle: kuidas said väheprivilegeeritud oma hinge surmaks ette valmistada?

17.45 Kunstnik Dominika Trapp loeb käsikirjalist ürikut, mis annab ülevaate tema kümne aasta pikkusest kunstitegevusest autobiograafiliste mälestuste taustal, mis hõlmavad Ungari maapiirkonnas üles kasvamist, tänapäeva feminismi ebamugavusi ja kunstniku pühendumist somaatilisele intelligentsusele, mõjutatuna müstik ja filosoof Simone Weilist.

18.00 Kunstnik ja konservaator Olesja Katšanovskaja-Münd esitleb oma rekonstruktsiooni haruldasest ja kahjustatud 15. sajandi maalist, mis kujutab Püha Emerentia ilmutust. Järgneb somaatiline harjutus, mille käigus luuakse side visuaalse stiimuli, sisekaemuse ja kehalise väljenduse vahel.

18.30 Kunstnik Tai Shani VR-näidendi „Tragodía“ (2019) VR-esitus. Teos räägib kolme põlvkonna naistest kunstniku peres ja nende mitteinimhõimlastest. Vaataja kehastab Vaimlapse avatari, iga pereliikme hiiglaslik peakujutis heljumas napilt väljaspool haardeulatust. Teost võiks vaadelda kui müstilist nägemust leinaajal esile kerkivatest määratlematutest olemise seisunditest.

Residentuuriprogramm on ulatusliku rahvusvahelise koostööprojekti „Teisel pool mateeriat. Kultuuripärand virtuaalreaalsuse lävel“ („Beyond Matter – Cultural Heritage on the Verge of Virtual Reality“) osa. Projekti kaasrahastatakse Euroopa Liidu toetusprogrammist „Loov Euroopa“ ning see on pühendatud näituste elavdamise, dokumenteerimise ja levitamise uudsetele digikäsitlustele, samuti virtuaalsete esitusvõimaluste arendamisele kunstis ning kuraatori- ja muuseumitöös.

Üritus algab Püha Katariina kiriku ees ja lõppeb Niguliste muuseumis. Esimesed 30 minutit veedetakse väljas. Palume vastavalt riietuda.

Üritus toimub inglise keeles
Kestus ligikaudu kaks tundi.

Sissepääs ürituse piletiga, piletid müügil Fientas

NB! Sisenemiseks palume esitada üks järgmistest tõenditest:

  • COVID-19 vaktsineerimiskuuri läbimise tõend
  • COVID-19 läbipõdemise tõend
  • 72 tunni jooksul enne üritusele sisenemist teostatud PCR test (negatiivne)

Lisateave:

https://www.kunstihoone.ee/
https://nigulistemuuseum.ekm.ee/
https://beyondmatter.eu/
https://ec.europa.eu/culture/creative-europe