fbpx

Otsing

Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis 20.11.2020 – 04.05.2021

Läti Rahvuslik Kunstimuuseum
Johann Walter (1869–1932). Talutüdruk. U 1904. Õli. Läti Rahvuslik Kunstimuuseum
Näitus

Vabad hinged. Sümbolism Baltimaade kunstis

Läti Rahvuslikus Kunstimuuseumis avati Balti sümbolistide näitus, mida eksponeeriti ka Kumu kunstimuuseumis ja Leedu Rahvusgaleriis Vilniuses. Kolme Balti riigi koostöös sündinud kõrgetasemeline näitus oli esmalt eksponeeritud Pariisis Orsay Muuseumis. Näituse peakuraator on prantsuse väljapaistev sümbolismiuurija Rodolphe Rapetti.

Näitusel on esindatud ligi 150 teost Baltimaade kunstiloo märgilistelt autoritelt 19. sajandi lõpust kuni 1930. aastateni. Näha saab Janis Rozentālsi, Vilhelms Purvītise, Mikalojus Konstantinas Čiurlionise, Kristjan Raua, Nikolai Triigi, Konrad Mägi, Oskar Kallise jpt Eesti, Läti ja Leedu kunsti suurnimede loomingut.

Näitus toob välja Baltimaade 20. sajandi alguse sümbolistliku kunsti erijooned. Ühelt poolt asusid siinsed noored kunstnikud avastama Euroopa kaasaegseid kunstisuundi, kuid tundsid samas hingelähedust oma rahvusliku identiteedi loomise püüdlustega. Nende kunstis on sageli põimunud rahvusvaheline kunstikeel ning koduse rahvakunsti ja suulise pärimuse märgid. Euroopast toodi kaasa loominguvabaduse idee ja usk kunsti mõjujõusse väljendada inimeses peituvaid vaimseid tasandeid.

Näitus oli osa Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva rahvusvahelisest kultuuriprogrammist. Näitus oli Orsay Muuseumis Pariisis avatud 2018. aasta juunikuust septembri keskpaigani ja kogus ligi 250 000 vaatajat.

Eksponeeritud teosed pärinevad Läti Rahvusliku Kunstimuuseumi, Eesti Kunstimuuseumi, Tartu Kunstimuuseumi, Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse, Eesti Ajaloomuuseumis, Leedu Kunstimuuseumi ja M. K. Čiurlionise nimelise Rahvusliku Kunstimuuseumi kogudest ning erakogudest.

Kuraator: Rodolphe Rapetti

Vaata ka Kumu kunstimuuseumis toimunud samanimelise näituse veebilehte.