fbpx

Otsing

Virtuaalne vestlusring „Disain ja ruumiloome: ennetav või reageeriv?“ 06.05.2021 | 17.00

Kumu kunstimuuseum
Ülo Emmus. Vabariikliku tarbekunstinäituse plakat. 1985. Eesti Kunstimuuseum
Ülo Emmus. Vabariikliku tarbekunstinäituse plakat. Detail. 1985. Eesti Kunstimuuseum
Loeng või vestlus

Virtuaalne vestlusring „Disain ja ruumiloome: ennetav või reageeriv?“

Vestlus „Disain ja ruumiloome: ennetav või reageeriv?“
Näitusel Kunst on disain on kunst

Kumu kunstimuuseumi uue näituse „Kunst on disain on kunst“ avaüritusena toimub vestlusring, mille raames mõtestavad disainer Maria Muuk ja arhitekt Katrin Koov oma eriala ennetava ja reageeriva rolli üle ühiskondlike muutuste kontekstis. Näidete varal arutleme, millised on sõlmprobleemid, millega nad disaineri ja arhitektina silmitsi seisavad. Samuti küsime, kuidas luua praktiliste raamistuste kiuste disaini ja arhitektuuri, mis oleks kaasav ja arvestav ning pakuks innustavat ja mõtlemapanevat kogemust. Üritust modereerivad kuraatorid Karin Vicente ja Eda Tuulberg ning üritus toimub veebi vahendusel.

Maria Muuk (1994) on vabakutseline graafiline disainer, uurija-kirjutaja ning õppejõud. Ta on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia graafilise disaini osakonna (2016) ning Sandbergi Instituudi teooriakallakuga magistriosakonna Critical Studies Amsterdamis (2019). Viimase poolteise aasta jooksul on Muuk arendanud Tallinnas mitmekülgset disainipraktikat, tegeldes disainiprojektide ja õpetamise kõrvalt muuhulgas ka Nõukogude Eesti trükiajaloo uurimise ning kultuuri, kolonialismi ja kohanemise mõtestamisega toidu kaudu.

Katrin Koov (1973) on arhitekt, kelle tegevuse praegune fookus on suunatud arhitektuuri ja ühiskonna suhetele, sealhulgas ruumiharidusele ja hariduse ruumidele. Ta töötab arhitektuuribüroos b210, varem on tegutsenud partnerina Kavakava büroos, osalenud edukalt mitmetel arhitektuurivõistlustel ja kavandanud kaasautorina nii ühiskondlikke hooneid kui ka avalikke ruume. Aastatel 2016–2020 oli ta Eesti Arhitektide Liidu president. Koov õpetab Eesti Kunstiakadeemias ja Arhitektuurikoolis, on kirjutanud artikleid, kureerinud ja kujundanud näitusi ning toimetanud arhitektuuriajakirja MAJA.

Näitus „Kunst on disain on kunst“ vaatleb kunsti ja disaini kokkupuutepunkte hilisnõukogude Eestis: kuidas disainerlik mõtteviis ja loomemeetod väljendus kontseptuaalsetes teostes ning kuidas kunsti abil tõstatati disainiprobleeme ja otsiti neile lahendusi. Näitusel eksponeeritud teosed ärgitavad mõtlema sellele, kes ja kuidas on meie ümbruse kujundanud, millist rolli mängivad meie elus tarbeesemed ja kuidas me end erinevates ruumides tunneme.

Üritus toimub veebi vahendusel; täpsem info Kumu Facebooki lehel.