Vestlus: „Ma ei söö lilli!“ 08.03.2022 | 18.00

• Perepilet: Kumu kunstimuuseum
  • Sooduspilet: Kumu kunstimuuseum
  • Toetajapilet: Eesti Kunstimuuseum
Marge Monko. „Ma ei söö lilli!“ (2009/2011)
Loeng või vestlus

Vestlus: „Ma ei söö lilli!“

Vestlus näitusel „Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis“. Rahvusvahelise naistepäeva puhul räägime fotograaf ja Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonna juhataja Marge Monkoga lähemalt näitusel eksponeeritud fotodest sarjas „Uurimusi kodanlusest“ (2006) ja plakatist „Ma ei söö lilli!“ (2009/2011).

Mainitud teoste valmimisaegset konteksti, aga ka kaasaega silmas pidades arutleme naiste representatsiooni ja (nais)kunstniku töö teemadel. Punase niidina läbib vestlust küsimus autori suhestumisest feminismiga. Kunstnikuga vestleb Kumu kuraator Eda Tuulberg.

Marge Monko (1976) elab ja töötab Tallinnas. Ta on õppinud Eesti Kunstiakadeemias (MA fotograafias, 2008) ja täiendanud ennast Viini Rakenduskunstide Ülikoolis. Aastatel 2013-2015 osales ta kaheaastases stuudioprogrammis HISKis (Higher Institute for Contemporary Art) Gentis Belgias. Monko töötab fotograafia-, video- ja installatsiooni meediumites. Enamik tema teoseid on seotud mõne sündmusega ajaloost ning on mõjutatud psühhoanalüüsi, feminismi ja visuaalkultuuri teooriatest. Tema viimased projektid tegelevad romantilise diskursuse ning selle vihjetega reklaamis ja kommertsdisainis. Tema tööd kuuluvad mitmetesse kogudesse (MUMOK ‒ Viini Moodsa Kunsti Muuseum; Muzeum Sztuki Łódź Poolas; FRAC Lorrain Prantsusmaal; Winterthuri Fotomuuseum; Eesti Kunstimuuseum). Monko on viibinud erinevates kunstiresidentuurides nagu nt ISCP (International Studio & Curatorial Program) New Yorgis (2015); Kulturkontakt Austria Viinis (2016), Para Site Hong Kongis (2017) ja Videobrasil São Paulos (2018).

Näitus „Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis“ pakub sissevaate nullindate kunsti, lähtudes eelkõige Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi nüüdiskunsti kogudest, heites ühtlasi valgusvihke ka vähemtuntud teostele ja alles järgmisel kümnendil lõplikult väljaarendatud ideedele. Väljapanek hargneb erinevatel teemadel, märksõnadel ja motiividel põhinevate dialoogidena, püüdes edasi anda kümnendi kunstile omast tunnetust, autoripositsioone ja vaatamisviise. Näituse kuraatorid on Eha Komissarov ja Triin Tulgiste.