fbpx

Otsing

Virtuaalne vestlusring „Poliitilise kureerimise võimalused kriisiajal“ 13.08.2022 | 16.00

Kumu kunstimuuseum
"Mõtlevad pildid", näitusevaade. Foto: Paco Ulman
Loeng või vestlus

Virtuaalne vestlusring „Poliitilise kureerimise võimalused kriisiajal“

Virtuaalne vestlus teemal „Poliitilise kureerimise võimalused kriisiajal“, mis on osa Kumu kunstimuuseumi näituse „Mõtlevad pildid“ finissage’i programmist.
Vestlus toimub inglise keeles ning seda modereerib kunstiajaloolane ja kultuuriteoreetik Margaret Tali.

Osalema on kutsutud järgmised ekspertkõnelejad: Eesti Kunstiakadeemia sotsiaalse disaini valdkonna projektijuht, antropoloog Francisco Martinez, MoMA moodsa kunsti muuseumi Kesk- ja Ida-Euroopa C-MAP programmi teadur Inga Lāce; Poolas Poznańis asuva Adam Mickiewiczi ülikooli teadur, Ukrainast pärit kunstnik, esseist ja kultuuriantropoloog Lia Dostlieva ning kuraator ja Konstfacki Ülikooli CuratorLabi programmi juht, Joanna Warsza.

Virtuaalvestlus toimub Teamsi platvormil.
Vestlusega saab liituda siin: https://bit.ly/potentials-of-curating

Kuigi poliitiline kureerimine on eksisteerinud kunstivälja äärealadel juba aastaid, nõuavad praegune sõda Ida-Euroopas ja muud eriolukorrad kunstimaailmas tegutsevatelt institutsioonidelt uusi lähenemisviise kunstile. Professionaalsete kuraatorite ümarlaua fookus on osalejate ja publiku vahelisel diskussioonil, mille käigus arutletakse kuraatoritöö potentsiaali üle rahvusvaheliste kriiside ajal, milleni on viinud praegune Ukraina sõda.
Dekoloniaalne lähenemine postsotsialistlikule regioonile on sõja valguses pälvinud palju avalikku tähelepanu. Ometi see, mida dekoloniseeriv pilk meie piirkonnas täpsemalt võiks tähendada, on ebaselge. Kuidas saavad kuraatorid sellealastes debattides osaleda, et panustada kultuurivälja kujundamisse ja ühiskonnaelusse sõja kontekstis? Milliseid strateegiaid on kuraatorid ja kultuuriasutused kasutusele võtnud selles tundlikus kontekstis kunstiga tegelemisel ja kunstnikega koostöö tegemisel? Millist laadi koostööd läheb kultuuriväljal vaja, et käsitleda tundlikke teemasid produktiivselt?

Ameerika Ühendriikides tegutseva Zimmerli kunstimuuseumiga koostöös alates 2016. aastast ette valmistatud uurimusliku näituse „Mõtlevad pildid“ keskmes pidi olema Baltimaade ja Moskva kunstnike dialoog 1970. ja 1980. aastatel. Paar nädalat enne näituse avamist alustas Venemaa sõda Ukraina vastu ning lähiajalugu käsitlev dialoog paigutus ühtäkki täiesti uude konteksti. Kumu suures saalis esialgu sõjavastase protestina ilma teosteta avatud näitus hakkas alates aprilli teisest poolest täituma kunstiteostega. Igasse teemaruumi lisandus paarinädalase intervalliga üks teos või teoste seeria, mis avas selle teema tuuma või astus dialoogi varasemate teostega. Sellise lahendusega soovis muuseum esitada küsimusi kaasaja teravaimate sündmuste kohta ja panustada arutellu kultuuri rolli üle praeguses kriisiolukorras.