fbpx

Otsing

Avaldatud 23.11.2023 | 13.01

Adamson-Ericu muuseum 40: uus digilahendus, üritustesari ja publikupäev

""
Adamson-Ericu muuseumi esimene püsiekspositsioon 1983. aastal. Kujundus Mait Summatavet. Foto: Eesti Kunstimuuseum

Adamson-Ericu muuseum tähistab oma 40. sünnipäeva juubeliürituste ja publikupäevaga, külla tuleb ajaloolane David Vseviov. Sünnipäevakingituseks sai muuseum interaktiivse digiekraani, mis tutvustab kunstniku elu- ja loometeed.

2. detsembril 1983 avati värskelt renoveeritud vanalinna majas Lühikese jala tänaval Eesti kunstiklassikule Adamson-Ericule pühendatud muuseum, mille kollektsioonile pani aluse Adamson-Ericu lese Mari Adamsoni annetus Eesti Kunstimuuseumile: ligi 1000 eri žanris kunstiteost. Tänaseks on muuseumi kogu peaaegu kahekordistunud.

Neljakümne tegutsemisaasta jooksul on muuseum kogunud ja uurinud Adamson-Ericu mitmekülgset loomingut ning tutvustanud seda nii Eestis kui välismaal. Kokku on Lühikese jala majas toimunud ligi 190 näitust: erinevate teema- ja isikunäituste kaudu on muuseum järjepidevalt tutvustanud nii klassikalist modernismi kui kaasaegset kunsti ja tarbekunsti. „Pikemate sarjadena on fookuses olnud eesti naiskunstnikud, pagulaskunst, aga ka põhjamaade kunstnike looming ja Läti modernism. Ühe olulise suunana on paari aastakümne jooksul tutvustatud Jaapani kunsti ja kultuuri. Välja on antud ka mitmeid trükiseid,“ sõnas kuraator Kersti Koll.

„Muuseumi jaoks on meie külastaja väga oluline, seetõttu korraldame tihti loenguid, töötubasid ja kontserte. Iga näitusega koos pakume alati ka haridusprogramme lastele ja noortele, et neidki kunstipisikuga nakatada,“ lisas programmijuht Karin Vicente.

Sünnipäevakingituseks sai muuseum uue eksponaadi moodsa digilahenduse näol. Rohke pildimaterjaliga interaktiivne ajajoon tutvustab Adamson-Ericu elu- ja loometeed, tema reise, näitusetegevust, peret ja sõpru. „Adamson-Ericu looming on olnud erakordselt laiahaardeline ja elukäik mitmetahuline. Ajatelg annab vaatajale võimaluse avastada kunstniku loomeprotsessi tagamaid, tutvudes talle oluliste sündmuste ja paikadega, ning saada lühiülevaate tolleaegsest kultuuriloolisest taustamaastikust,“ kirjeldas digilahendust selle koostaja Annika Teras. Fotodele, kavanditele ja isiklikule kirjavahetusele lisaks näeme ekraanil tegutsemas härjapoiss Hugot, kes kutsub lapsi ja lapsemeelseid endaga koos seiklema.

Sünnipäevaüritused juhatab sisse 30. novembril kell 17 toimuv David Vseviovi loeng „Adamson-Eric ja Stalini aeg“. Ajaloolane ja emeriitprofessor David Vseviov avab keerulist ajaloolist konteksti, milles Adamson-Ericul tuli tegutseda. Millised valikud ja võimalused olid kunstnikul pöördeliste poliitiliste sündmuste keerises?

Laupäeval, 2. detsembril toimub muuseumis publikupäev. Kell 13 leiab aset Kersti Kolli kuraatorituur näitusel „Adamson-Eric. Modernism ja mitmekülgsus“. Kell 16 toimub püsinäitusel venekeelne ekskursioon, mida juhib giid Marina Dunajeva. Kella 14–16 on avatud portselanimaali töötuba, kus valmistatakse Adamson-Ericu isikupäraste kujundimängude ainetel kahhelplaat. Oodatud on nii lapsed kui täiskasvanud. Lastega pered saavad püsinäitust külastada ka mängulise töölehe seltsis ja lahendada ülesandeid uuel interaktiivsel Adamson-Ericu ajajoonel koos härjapoiss Hugoga.  Külastajatele pakutakse kommi ja kohvi.

2. ja 3. detsembril maksab muuseumipilet kolm ja perepilet kuus eurot. Lisaks on muuseumi sünnipäeva nädalavahetusel muuseumipoe tooted kümneprotsendilise allahindlusega.

7. detsembril kell 17 on muuseumis kitarriõhtu. Kontserdil astuvad üles noored interpreedid Karl Petti, Cyrano Liu ja Hans Joosep Alt. Pika ajalooga kitarrikontsertide sari toimub koostöös Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiaga, seda kureerivad prof Heiki Mätlik ja Kirill Ogorodnikov.

Vaata lähemalt: adamson-eric.ekm.ee/publikuprogramm/