fbpx

Otsing

Avaldatud 19.10.2022 | 09.03

Eesti Kunstimuuseumi kirjastuselt on ilmunud uusi näitusi tutvustavad kataloogid

Kadrioru kunstimuuseumi pood. Foto: Eesti Kunstimuuseum

Seoses äsja avatud näitustega on ilmunud ka neid saatvad värsked kataloogid Eesti Kunstimuuseumi kirjastuselt. Oktoobris avanesid uued näitused Mikkeli muuseumis, Adamson-Ericu muuseumis ja Kumu kunstimuuseumis.

Ingliskeelne raamat “Re-encounter. The Art Collection of Yakov Rubinstein” kaasneb näitusega „Tagasitulek. Jakov Rubinšteini kunstikogu“ ja on osa Mikkeli muuseumi 25. aastapäevale pühendatud programmist. Jakov Rubinštein (1901–1983) kuulus esimesse sõjajärgsesse kunstikogujate põlvkonda, kes alustas nõukogude korra poolt kahtlaseks peetava kunsti kollektsioneerimist juba 1950. aastate teisel poolel, vahetult pärast Stalini surma. Kollektsioon oli mitmes mõttes erandlik ja paistis silma oma arvukuse ja kõrge kunstilise kvaliteedi poolest. Kunstnike valik polnud tavapärane – Rubinštein kogus Vene avangardset kunsti juba siis, kui see oli veel ametlikult keelustatud. Teiseks eripäraks oli kogumise aluseks olnud esteetiline printsiip, mitte vaid kuulsate nimede ihaldamine – suurmeistrite kõrval ostis ta ka vähetuntud, samuti represseeritud kunstnike pärandit. Lisaks sellele iseloomustavad kogu kaks temaatilist suunda – lavakujunduste ja teatrikostüümide eskiisid ning tema kaasaegsete intellektuaalide ja loovisikute graafilised portreed.

Teine kataloog kaasneb näitusega „Alati moes. Käekottide 100 aastat“ Adamson-Ericu muuseumis. Näitus ja kataloog toovad vaataja ette käekottide saja aasta pikkuse loo. Tutvustatakse iga aastakümne märgilisi käekotte ning vaadeldakse, kuidas on aja jooksul muutunud nende stiil, laad, funktsioon ja materjal. Käekott kui üks püsivamaid aksessuaare peegeldab hästi naise rolli muutust ühiskonnas. Väljapanek uurib ka popkultuuri ja -muusika ning kuulsuste mõju käekotimoele. Näha saab nii nostalgilisi ja tugevalt oma ajastu märki kandvaid kotte kui neidki, mis on kujunenud ihaldusväärseks ajatuks klassikaks. Väljas on mudelid kottidest, mille on kuulsaks kandnud Grace Kelly, Jacqueline Kennedy, printsess Diana ja teised moeikoonid.

Kolmas kataloog kaasneb näitusega „Kunst või teadus“ Kumu kunstimuuseumis. Eri taustaga uurijate koostöös sündinud raamat vaatleb kunsti ja teaduse suhteid. Fookuses on kunstnike ja teadlaste vastastikmõjud mitmesuguste teadusalade, ennekõike botaanika ja zooloogia, meditsiini ja matemaatika ning geoloogia ja paleontoloogia uurimisel ja kujutamisel 19. sajandil ja 20. sajandi alguses. Raamat rõhutab piltide tähtsust peale teaduse vahendamise ka teadmiste loomisel, kujundamisel ja kontrollimisel, asetades ajaloolise materjali dialoogi tänapäevaga, mil üha suurem osa infost on pildiline. Raamat on paralleelselt eesti ja inglise keeles.

Kataloogid on müügil nii Eesti Kunstimuuseumi muuseumipoodides kui ka e-poes.

Tutvu kataloogidega põhjalikumalt e-poes.