Avaldatud 06.09.2021 | 09.12

Kumu Reiv tuleb taas: 10. septembril saab reivikultuuriga tutvuda nii näitusel kui ka peol

Kuni 17. oktoobrini on võimalik Kumus tutvuda näitusega „Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel“, mis heidab pilgu reivile ja klubikultuurile ning nendega seotud subkultuuridele. Reede, 10. septembri öö teeb aga eriliseks asjaolu, et reivikultuuri ja selle ajalugu tutvustavalt näituselt saab suunduda edasi ise reiviajalugu tegema, kui Kumu suures saalis toimub reiv, kus astuvad üles erinevad välismaised ja kodumaised artistid.

Terve öö üleval“ (kuraator Kati Ilves) on Eestis esimene reivi fenomeni käsitlev näitus, mille eesmärgiks on avada reivi poliitilist potentsiaali ja poeetilist terviklikkust. Nii annavad näitusel esitletud teosed sissevaate reivikultuuri mitmesugustesse avaldumisvormidesse. Lisaks rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnikele, nagu Jeremy Deller või The Otolith Group, on näitusele kaasatud ka Berghaini legendaarne uksehoidja Sven Marquardt. 10. septembril saab osaleda kell 21 algaval kuraatorituuril. Lisaks on õhtuses programmis 3D-tehnoloogiaga valmistatavate ehete töötuba ehtekunstnik Darja Popolitova juhendamisel. Töötoas saab osaleda vaid end eelnevalt registreerides.

Niisama värvikirev ja tähenduslik on ka seekordne Kumu Reivi esinejate nimekiri: üles astuvad reivisõpradele tuttavad Suurbritannia artistid Giant Swan ja Rezzett ning kohalikud tegijad Nikolajev ja Susanna Raiend. Reiviöö visuaalse rännaku loob Mikk-Mait Kivi. Lisaks muusikalisele ja seda saatvale visuaalsele elamusele rikastab reivikogemust kaasaegse tantsu etendus “Club compressd”, mille on lavastanud hinnatud koreograaf Rene Köster.

Viimati 2019. aastal toimunud Kumu Reivil astus üles Eestist pärit postsovetliku räpi sensatsioon Tommy Cash. Üllatusena väisasid sündmust ka Ameerika päritolu moelooja Rick Owens ja tema kunstnikust abikaasa Michèle Lamy. Toona oli Kumus üleval Cashi ja Owensi ühistööna valminud näitus „Süütud ja neetud“. „Seekordse Kumu Reivi eesmärk on tuua ühe katuse alla praegused elektroonilise muusika toorema esteetika näited ja nii oleme koostöös Robert Nikolajeviga IDA Raadiost valinud välja kaasaegse reiviskeene kõige intrigeerivamad põrandaalused tegijad,“ sõnab sündmuse peakorraldaja Tõnis Hiiesalu, lisades, et esinejate list veel täieneb ja üllatusi on tulemas ka seni veel väljahõikamata järelpeo osas. Peakorraldaja sõnul jääb see lähitulevikku silmas pidades suure tõenäosusega üheks viimaseks selliseks sündmuseks: „Kumu ise ja Kati Ilvese kureeritud näitused on viimastel aastatel loonud pinnase seesuguseks koostööks. Pärast seekordset reivi võtame aga reivistepsli mõneks ajaks seinast välja.“

Lisainfo ja sündmuse täpse ajakava leiab siit:

Kumu reiv

Üritusel saavad osaleda üksnes negatiivse testitulemusega, COVID-19 haiguse läbi põdenud või vaktsineerimiskuuri läbinud inimesed. Kohapeal on avatud ka COVID-19 kiirtestimistelk.

Pileti reivile saab lunastada SIIT.