Johannes Mikkeli kogu

20. sajandi alguses oli Eestis ligi poolteistsada väärtuslikku kunstikollektsiooni. Enamik neist viidi Eestist välja ajavahemikus Esimesest maailmasõjast Teise maailmasõja lõpuni, osa aga hävis. Üks vähestest erakogudest, mis loodi uuesti sõjajärgsel perioodil, on Johannes Mikkeli rikkalik ja mitmekesine kollektsioon 16.–20. sajandi Lääne-Euroopa, Vene, Hiina ja Eesti kunstist.

1994. aastal kinkis Johannes Mikkel oma väliskunsti kogu (üle 600 töö) Eesti Kunstimuuseumile. Kollektsiooni eksponeerimiseks alustati 1996. aastal Kadrioru lossiköögi renoveerimist Mikkeli muuseumina, mis on avatud alates 25. juunist 1997.

Mikkeli keraamikakollektsioon on üks suuremaid ja väärtuslikumaid omataolisi Eestis. Peaaegu ainsana siinsetest kogudest annab see küllaltki tervikliku pildi Euroopa portselanikunsti ajaloost. Kogu olulisima osa moodustavad Euroopa esimese ja tähtsaima, Meisseni portselanivabriku tööd. Figuurigrupid „Faasani perekond”, „Daam mopsidega”, „Ahvikapell” ja „Veenus vankril” esindavad 18. sajandi portselaniplastika stiilisuundumusi barokist klassitsismini ning on head näited Meisseni juhtiva modelleerija Johann Joachim Kändleri loomingust. Teistest Saksa portselanimanufaktuuridest on üksikute figuuride ja nõudega esindatud näiteks Berliin, Frankenthal, Gotha ja mitmed teised.

Lisaks Saksa manufaktuuridele on Mikkeli kogus väike valik ka teiste vanemate ja tähtsamate Lääne-Euroopa portselaniettevõtete töödest. Vabrikud on esindatud iseloomulike töödega: Sèvres luksusliku 18. sajandi vaasiga, Viin 19. sajandi alguse maalinguga kannuga, Kopenhaagen 20. sajandi alguse loomafiguuridega. Vene portselani esindavad Peterburi Keiserliku Portselanivabriku erinevates stiilides esindusvaasid 18. sajandi teisest poolest 20. sajandi alguseni ning rida nõusid erinevatelt tootjatelt.

Loe edasi…