fbpx

Otsing

Väliskunsti kogud

Eesti Kunstimuuseumi väliskunstikollektsioon, mis sisaldab nii maali, graafikat, skulptuuri kui tarbekunsti, on suurim Eestis. Seda eksponeeritakse Kadrioru kunstimuuseumis.

Välismaalikogu

Välismaalikogus on üle 1000 maali Lääne-Euroopa ja Vene meistritelt alates 16. sajandist kuni 20. sajandi esimese pooleni. Kõige terviklikumad ja väärtuslikumad ning enim rahvusvahelist tähelepanu pälvinud on Madalmaade ja Vene maalikunsti kogud, milles leiab vastavalt Jacob JordaensiMaerten de Vosi, Philips Wouvermani ning Fjodor Rokotovi, Ilja Repini, Konstantin Korovini jt teoseid. Kollektsiooni kuulub ka Saksa, Itaalia, Prantsuse, Austria-Šveitsi ja Soome maale. Välismaalikogu teosed on olnud mitmete rahvusvaheliste uurimus- ja näituseprojektide keskmes. 

Kerttu Männiste

kuraator-koguhoidja

Välisgraafikakogu

Välisgraafikakogus on üle 4100 teose peamiselt saksa ja vene autoritelt. Saksa autorite seas on olulisimad tuntuimate saksa ekspressionistide teosed, nende seas Otto Dixi joonistused. 18.–20. sajandist pärineva Vene graafika paremiku moodustavad 19. sajandi tuntud autorite joonistused. Madalmaade kunsti on fondist kümnendik, kuid tuntud autorite rohkus võimaldab jälgida graafika arengut 16.–18. sajandil. Sellele lisandub kõrge tehnilise taseme saavutanud inglise ja prantsuse 18. sajandi graafika. Arvuliselt väike Itaalia kunsti osa sisaldab aga tõelist pärli – 16. sajandi tindijoonistust.

Välisskulptuurikogu

Välisskulptuurikogu annab ülevaate Eesti ajaloolistest kokkupuudetest Lääne-Euroopa ja Venemaa kunstiga. Kogu koosneb enam kui 250 väljaspool Eestit 18.–20. sajandil loodud teosest ning selle tuumiku moodustavad skulptuuriklassika koopiad ja nõukogude vene kunsti näited.

Originaalidena tõusevad esile näiteks itaalia skulptor Pietro Tenerani „Vürstinna Volkonskaja büst”, saksa kujur Joseph von Kopfi „Carl Seidlitzi büst“ ja vene naisskulptori Sarra Petrovna Bogatkina „Polgu poeg”. Kõrvuti portreedega leidub kogus mitmeid figuraal- ja dekoratiivskulptuuri näiteid.

Välistarbekunst ja -mööbel

Välistarbekunsti kogus on 18.–20. sajandist pärinevad erinevatest materjalidest dekoratiivesemeid Lääne-Euroopast, Venemaalt ja Aasiast. Suurim on portselanikollektsioon, kus on hästi esindatud erinevad Vene portselanitootjad, sealhulgas avangardne nõukogude portselan 1920. aastate algusest. Lehvikukollektsioon annab ülevaate selle eseme stiilidest 18.–20. sajandini.

Välismööbli kogus on Eesti interjööridest pärit 18.–20. sajandil Venemaal ja Lääne- Euroopas valmistatud esemed. Mitmed komplektid on olnud kasutusel esindusmööblina Kadrioru lossis ja seal eksponeeritakse neid praegugi.

Aleksandra Murre

koguhoidja