fbpx

Otsing

Kumu 17: Vestlus „Loovuurimus – kellele ja milleks?“ 19.02.2023 | 16.00

Kumu kunstimuuseum
Sünnipäeva erihind
7 €

Piletid müügil muuseumi kassas

„Võrdlev anatoomia“, Foto: Meelis Muhu
Loeng või vestlus

Kumu 17: Vestlus „Loovuurimus – kellele ja milleks?“

Näitusel „Kunst või teadus“ vestleb ajaloolane ja kuraator Linda Kaljundi kunstnik Kristina Normani ja tantsukunstnik Joanna Kalmuga loovuurimusest.
Vestlusringis arutletakse loovuurimuse rolli ja tähenduse üle tänapäeva kunstimaailmas, aga ka ühiskonnas laiemalt. Mida see õigupoolest kujutab ning kuidas seda läbi viiakse? Miks on loovuurimus nii populaarseks muutunud ja miks loodetakse sellelt sageli lahendusi ühiskonda vaevavatele nurjatutele probleemidele? Kas neid lubadusi võib uskuma jääda ning mida teha selleks, et loovuurimus oleks sisukas nii kunstilises kui ka uurimuslikus plaanis? Vestlusel avatakse neid küsimusi konkreetsete näidete ja osalejate kogemuste varal. Näituse „Kunst või teadus“ raames ei jäeta puudutamata ka küsimust, kuidas on loovuurimuslikud praktikad muutnud kunstnike ja teadlaste suhteid.
Kell 17 järgneb Joanna Kalmu osalus-performance näitusesaalis.
Kunsti ja teaduse dialoog on praegusel tormilisel digiarengu ja tõejärgsuse ajastul oluline teema. Samas on teaduse visuaalne ajalugu suuresti unustatud. Näitus „Kunst või teadus“ võtab vaatluse alla kunsti seosed loodus- ja reaalteadustega 19. sajandil ja 20. sajandi alguses: kunstnike ja teadlaste panuse Eesti, aga ka laiemalt Vene impeeriumi botaanika, zooloogia, meditsiini, kliima, paleontoloogia jms uurimisel ja kujutamisel. Üldisem eesmärk on rõhutada pildi tähtsust teadmiste loomisel, kujundamisel ja kontrollimisel. Näitus on valminud Tartu Ülikooli muuseumi, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Kunstiakadeemia koostöös. Nüüdisaja kunstnikuna on kaasatud Kristina Norman teosega „Võrdlev anatoomia“, mis valmis loomingulises dialoogis koos tantsukunstnik Joanna Kalmuga.