fbpx

Otsing

Niguliste muuseum

Niguliste muuseum on pälvinud mitmeid mainekaid rahvusvahelisi ja kodumaiseid auhindu oma kogude uurimise, konserveerimise ja populariseerimise eest.

2023

Tallinna aasta turismitegu 2023

Tallinna ettevõtlusauhindade galal kuulutati Tallinna 2023. aasta turismiteoks Eesti Kunstimuuseumi suurarendus „Taevale lähemal! Klaasliftiga Niguliste torni“.

Niguliste muuseumi klaaslift ja taevakorrus ajaloolises kirikutornis avati tänavu märtsis. Tänaseks on muuseumi klaasliftiga sõitmas käinud juba üle 55 000 külastaja. Eesti Kunstimuuseumi peadirektori Sirje Helme sõnul on „Taevale lähemale“ mõtteviis, mis on tõenäoliselt iga arendaja põhitõde. „Alustasime abstraktsest unistusest, seejärel algas töö projektiga. Hoone renoveerimiseks kulus aasta. Võime öelda, et tänu unistusele Niguliste liftist sai renoveeritud kogu torn, mille tehniline olukord oli kriitiline. Tänu uuele Väikese kabeli galeriile muutus ka püsiekspositsioon. Nüüd saame siia lisada oma tegevuse teise suuna – „Inimesele lähemale“. See tähendab aktiivset tööd kohaliku publikuga ning hiliskeskaja kultuuri toomist tavavaataja teadmistesse. „Taevale lähemale“ projekti olid kaasatud kõik Eesti Kunstimuuseumi osakonnad – selle suure ettevõtmise õnnestumine ja tunnustamine rõõmustab ja innustab kogu kollektiivi,“ ütles Helme.

Muinsuskaitseameti aastaauhind 2023

Niguliste muuseumi torni arendus pälvis Muinsuskaitseameti aastaauhindade konkursil võidu kategoorias „Uus ajaloolises keskkonnas“.

Niguliste muuseumi klaaslifti arhitektuurse lahenduse ja kujunduse autor oli KOKO arhitektid, sisekujundaja Liis Lindvere (KOKO) ja teostaja Tarrest LT OÜ. Läbi kolme korruse kulgev lift viib taevakorrusele, kust avaneb ainulaadne vaade nelja ilmakaarde, vanalinnale ja Tallinna lahele. Mahukate ehitustööde käigus valminud lift ja taevakorrus on Eestis ainulaadsed. Liftiga saavad torni tippu sõita kõik soovijad, kaasa arvatud erivajadustega inimesed. Torni arhitektuuri ja detailidega lähemalt tutvumiseks on külastajatel võimalus liikuda korruste vahel ka taastatud tornitreppi mööda. Ehitustööd tõid uusi tuuli ka Niguliste püsiväljapanekusse. Uuendusena avati Väikese kabeli teisel korrusel uus näitusepind ehk teise korruse galerii.

Aasta turismiobjekt 2023

Eesti Turismi- ja Reisifirmade Liit valis Eesti Kunstimuuseumi filiaali Niguliste muuseumi 2023. aasta Eesti parimaks turismiobjektiks.
Niguliste muuseumi uus klaaslift ja taevakorrus avati 2023. aasta 10. märtsil. Ligi aasta kestnud rekonstrueerimistööde järel avanes külastajatel esmakordselt võimalus avastada keskaegset kirikutorni. Läbi nelja korruse kulgev lift viib taevakorrusele, kust avaneb ainulaadne vaade Tallinna linnale ja lahele. Uuendusena avati Niguliste muuseumis ka Väikese kabeli teisel korrusel uus näitusepind ehk galerii.

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2023

Teadusüritus 2023

Aasta teadusürituse saajaks kuulutati Eesti Kunstimuuseumi ja Niguliste muuseumi teadus- ja näituseprojekti “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” teadusürituste sari.

Uurimisprojekt tegeles rahvusvaheliselt kõrgelt hinnatud Euroopa õukonnakunstnik Michel Sittowi Tallinna töökoja pärandiga ning temaga siin samaaegselt tegutsenud rahvusvaheliste meistrite ja nende poolt 16. sajandi alguses Tallinnas loodud teostega.
Väga laia haarde ja erinevatele sihtgruppidele suunatud teadusürituste sari oli sündmuste tervik, kuhu kuulusid rahvusvaheline teaduskonverents „Michel Sittow Põhjas? Kunstikontaktid hiliskeskaegses Läänemere piirkonnas“ Tallinnas (2.–3.11.2023), teadusseminarid „Üle mere – yli mere. Eesti ja Soome kunstisidemete loomine pikal keskajal“ Helsingis (14.10.2022) ja „Kunstikontaktid hiliskeskaegses Rootsis“ Tallinnas (19.10.2023). Ürituste hulka kuulusid ka aastatel 2021–2023 toimunud populariseerivad seminarid ja loengusarjad Eestis ja Rootsis ning uurimisseminarid veebis.
Projekti üheks väljundiks on näitus ja kataloog “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes” (04.05–05.11.2023) Niguliste muuseumis ja väljapanek “Michel Sittow ja püha hõimkond” Hälsinglandi muuseumis (09.12.2023–18.05.2024).

Kuningliku Põhjatähe orden

Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaretile anti Rootsi Kuningliku Põhjatähe ordeni V klassi rüütli teenetemärk teenete eest Eesti ja Rootsi vaheliste suhete arendamise eest.

Põhjatähe orden (rootsi keeles Nordstjärneorden) on Rootsi autasu, mida antakse tsiviilteenete eest. Ordeni asutas 1748 Rootsi kuningas Fredrik I. Aastast 1975 antakse ordenit välja vaid välismaalastele, kel on olulisi teeneid välissuhete arendamisel Rootsiga, ja Rootsi kuningliku perekonna liikmetele.

Rootsi kuningas Carl XVI Gustaf ja kuninganna Silvia ning Eesti president Alar Karis ja proua Sirje Karis külastasid 2. mail Niguliste muuseumis näitust “Michel Sittow Põhjas? Altariretaablid kahekõnes”. Näituse keskmes on Michel Sittowi Tallinna töökojas 1510. aastatel valminud suurejooneline Bollnäsi Püha hõimkonna altariretaabel Rootsist ja Tallinna Kannatusaltar. Bollnäsi retaabli Tallinnasse näitusele toomine on erakordne sündmus ning näitab Eesti ja Rootsi kultuuriinstitutsioonide ja erialaspetsialistide usalduslikku ja sooja koostööd.

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu aastapreemia 2021

Aastapreemia pälvis uurimisprojekt “Christian Ackermann. Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” (2016–2020), milles osalesid ka Eesti Kunstimuuseumi kunstiajaloolased ning mille raames toimus samanimeline näitus Niguliste muuseumis.

Erakordselt põhjalik ning laiaulatusliku haardega projekt tõi esmakordselt nii erialaringi kui väga laia publiku ette meie 17. sajandi lõpukümnendite kõige suurema kunstniku. Mitmetasandilise uurimisprojekti suurimateks väljunditeks olid 2020. aasta lõpul Eesti Kunstimuuseumi Niguliste muuseumis avatud suurejooneline näitus ning mahukas monograafia. Näitus oli 2021. aasta suvel ja sügisel vaatajate ees ka Tallinna toomkirikus. Projekti liikmed olid Hilkka Hiiop, Tiina-Mall Kreem, Anneli Randla, Isabel Aaso-Zahradnikova, Triin Kröönström ja Andres Uueni.

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing on kunstiteooria, -ajaloo ja -kriitika ning kunstiprojektide kureerimisega tegelevate isikute vabatahtlik ja poliitiliselt sõltumatu loominguline ühendus.

 

Muinsuskaitseameti aastapreemia 2020

2020. aasta parimateks muinsuskaitseuurijateks pärjati uurimisprojekti “Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas” meeskond. Eesti Kunstiakadeemia, Eesti Kunstimuuseumi ja Eesti Evangeelne Luterlik Kiriku ühisprojektis osalevad Eesti Kunstimuuseumist põhitäitjatena Tiina-Mall Kreem ja Isabel Aaso-Zahradnikova, täitjatena Merike Kurisoo ja Tarmo Saaret. Projekti eesmärk on äratada unustusehõlmast Christian Ackermann – Eesti barokiajastu skandaalseim ja andekaim kujur. Uurimisprojekt kulmineerus samanimelise näitusega (06.11.2020 – 02.05.2021) Niguliste muuseumis.

Muinsuskaitseameti aastapreemiate jagamisel anti preemiad neljateistkümnele möödunud aasta kõige silmapaistvamale restaureerimistööle, uusehitisele ajaloolises keskkonnas, inimesele, avastusele ja teole.

Villem Raami stipendium 2020

Stipendiumi pälvis Niguliste muuseumi kuraator kunstiteadlane Merike Kurisoo (PhD) keskaegse kirikukunsti järjepideva uurimise eest nii muuseumi- kui teadustöö kontekstis.

Eesti Rahvuskultuuri Fondi Villem Raami allfondi halduskogu on alates 2000. aastast iga viie aasta tagant tõstnud esile mõne keskaega uuriva kunstiajaloolase silmapaistvat erialast tööd.

Konserveerimispreemia „IIC Keck Award 2018“

Niguliste muuseumi uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates“ pälvis Royal British Columbia Museum’i välja antava IIC Kecki preemia. Tunnustuse saamisel oli otsustav konservaatori rolli ja eriala populariseeriv töö, tänu millele tutvustati mitmekülgselt selle ameti nüansse laiale publikule.

Royal British Columbia Museum’i rahvusvahelist IIC Kecki preemiat antakse välja 1994. aastast. Iga kahe aasta järel kuulutatakse IIC Kecki kongressil välja preemia pälvinud üksikisik või meeskond, kelle tegevus on kõige enam konservaatori tööd väärtustanud ja selle olulisust avalikkusele tutvustanud.

Euroopa mainekaim muinsuskaitseauhind „European Heritage Europa Nostra Award 2017“

Niguliste muuseumi uurimis- ja konserveerimisprojekt „Rode altar lähivaates“ pälvis Euroopa kõige mainekama, Euroopa Liidu ja Europa Nostra 2017. aasta muinsuskaitseauhinna teadusuuringute kategoorias. Rode projekti raames töötas väga tihedas koostöös interdistsiplinaarne uurijate grupp, mis koondas nii reaal- kui humanitaarteadlasi. Nende teadustöö tõi märkimisväärseid uusi teadmisi ühe Eesti olulisima kunstiteose kohta. Võrdlusanalüüsid tehti ka teistele Hermen Rode töökojale atribueeritud teostele. Uurimisprojekti jooksul sündinud uued teadmised on aluseks muinsuskaitseliste uuringute arengule Eestis, Euroopas ja mujal. „Entusiastlik ja sünergiline meeskond saavutas suurepärase tulemuse suhteliselt tagasihoidliku eelarvega. Projekt esindab absoluutselt parimat maali- ja skulptuuri konserveerimise ning uurimise praktikat ning on suurepärane näide valdkondade- ja rahvusvahelisest koostööst,“ lisas žürii.

Auhinnaga tunnustati 29 laureaati 18 riigist silmapaistvate saavutuste eest kultuuripärandi säilitamise, teadusuuringute, -hariduse, koolituse ja teadlikkuse tõstmise alal ning eriliste teenete eest kultuuripärandi säilitamisel. Laureaadid valis sõltumatutest ekspertidest koosnev žürii 202 kandideerinud projekti seast.

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2016

Aasta teadusauhind

Auhinna pälvis Niguliste muuseumi projekt „Rode altar lähivaates“ (2013–2016), mis keskendus Lübecki meistri Hermen Rode töökojas valminud Tallinna Niguliste kiriku peaaltari retaabli (1478–1481) tehnilistele uuringutele ja konserveerimisele. Projektis oli oluliseks pildindus- ja infotehnoloogiliste ning loodusteaduslike uuringute kaasamine, teose põhjalik dokumenteerimine ja info kaardistamine. Suurt tähelepanu pöörati teaduse populariseerimisele haridusprogrammide, töötubade ja uurimistulemusi kajastavate multimeedialahenduste kaudu (veebileht, blogi, interaktiivne multimeedia programm, teadusveeb jne).

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.

 

Teaduse populariseerimise riiklik preemia 2015

Eesti Teadusagentuuri andis Niguliste muuseumi projektile “Rode altar lähivaates” II preemia kategoorias „Tegevused/tegevuste sarjad teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“ projekti raames läbiviidud teaduse populariseerimise, humanitaar- ja reaalteaduste lõimimise ning pärandi laiema tutvustamise eest.

 

TripAdvisori tunnustus „Certificate of Excellence 2014“

Niguliste muuseum pälvis maineka turismiinfo keskkonna TripAdvisori poolt tunnustuse, mis kajastab külastajate poolt antud positiivset tagasisidet. Auhinna on pälvinud ka Kumu kunstimuuseum ja Kadrioru kunstimuuseum.

 

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2010

Aasta muinsuskaitsja muuseumist

Tiitli pälvis Niguliste muuseumi direktor Tarmo Saaret tähelepanuväärse panuse eest muuseumi ja muinsuskaitse lähendamisel.

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.