fbpx

Otsing

Kumu kunstimuuseum

Kumu kunstimuuseum on pälvinud mainekaid rahvusvahelisi ja kodumaiseid auhindu oma hoone arhitektuurilahenduse,
silmapaistva kuraatoritöö, tähelepanuväärse näitus- ja haridustegevuse ning rahvusvaheliste teadusprojektide ja konverentside läbiviimise eest.

Tallinna teeneka kultuuritegelase preemia 2023

Kumu kunstimuuseumi programmijuht-kuraator Eha Komissarov pälvis Tallinna linnavalitsuselt teeneka kultuuritegelase preemia. Tallinna abilinnapea Kaarel Oja sõnul on Eha Komissarovi pikaaegset tööd ja tegevust kunstiväljal raske ülehinnata: „Lisaks kuraatoritööle Kumus on Eha Komissarov aastakümneid kaasa löönud erinevate kunstielu tähtsündmuste korraldamisel, millega on ta andnud suure panuse sellesse, kuidas me oleme harjunud kunsti nägema ja mida kunstina mõistma.“

Tallinna linn on tunnustanud tallinlastest teenekaid kultuuritegelasi iga-aastaselt alates 2008. a, et esile tõsta ja tänada inimesi, kes on andnud oma loomingulise tegevusega olulise panuse linna kultuuriellu.

 

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2022

Rotilõks 2022

EASi ja Kredexi ühendasutuse turismiosakond tunnustas eriauhinnaga esimese Eesti muuseumina Rohelise Muuseumi sertifikaadi saanud Kumu. „Kestlikkus on turismiarenduses üks olulisematest teemadest. Muuseumid on teinud näitustega väga head tööd keskkonnateemade populariseerimisel, kuid Eesti külalistele avaldab muljet ka muuseumide enda roheline tegutsemine. Meie kestlikkust hindavatele põhjanaabritele, kes siin kõige rohkem käivad, on rohemärgid jõuline turundussõnum. Roheliste muuseumide lisandumine annab tugeva panuse Eesti maine kujundamisse ka kaugemal,“ ütles ühendasutuse turismijuht Rainer Aavik.

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ja Eesti Muuseumiühing koostöös Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga.

Eesti Vabariigi kultuuripreemia 2022

Preemia pälvisid Kumu direktor Kadi Polli ja ajaloolane Linda Kaljundi Kumu püsiekspositsioon “Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945” kureerimise eest. Püsinäitus avati 2021. aasta veebruaris ning see keskendub siinsele vanemale kunstile Eesti mitmerahvuselise ajaloo taustal, kus põimuvad baltisaksa, vene ja eesti traditsioonid. Fookuses on kunsti roll ühiskonnas ning selle mõju eri kogukondade enesekuvandile.

Igal aastal annab Eesti riik välja kolm kultuuripreemiat pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest ning viis preemiat eelmisel kalendriaastal avalikkuseni jõudnud väljapaistvate tööde eest.

 

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2021

Teadustrükis 2021

Auhinna pälvis kuraator Liis Pählapuu koostatud ja Eesti Kunstimuuseumi kirjastuses välja antud näitusekataloog “Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad”. „Samanimelise näituse kataloogist on kujunenud Lõuna-Eesti kultuuriloo uurimus täiesti uue vaatenurga alt. /…/ Kokkuvõttes tekitatakse uus, Lõuna-Eesti fenomen meie kunstiajaloos, millest kõik justkui natuke teadlikud olid, aga kilde kunagi kokku ei pannud,” kommenteeris žürii.

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ja Eesti Muuseumiühing koostöös Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga.

Eesti Vabariigi kultuuri elutööpreemia 2021

Kumu kunstimuuseumi kuraator, kunstiteadlane Eha Komissarov pälvis riikliku kultuuri elutööpreemia. Laureaat on töötanud Eesti Kunstimuuseumis 1973. aastast, olles sel sajandil Kumu kunstimuuseumi programmi üks loojatest ning vedajatest. Ta on olnud õpetaja ja juhendaja paljudele noorema põlvkonna kunstnikele ja kuraatoritele ning aktiivselt toetanud nii Tallinna Graafikatriennaali kui ka muude kunstielu tähtsündmuste ja ettevõtmiste korraldamist. Kaasaegse Kunsti Eesti keskuse kinnitusel võib teda pidada Eesti nüüdiskunsti emaks. See, kuidas oleme harjunud kunsti nägema ja mida kunstina mõistma, on nende sõnul paljuski Eha Komissarovi kujundatud ja mõjutatud.

Riiklik kultuuri elutööpreemia on kõrgeim tunnustus, mille kaudu valitsus avaldab tänu ning tunnustab kultuuriinimesi väljapaistvate loominguliste saavutuste eest kultuuri alal.

 

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühingu aastapreemia 2020

Preemia pälvis Kumu kuraator ja programmijuht, legendaarne kunstiteadlane Eha Komissarov pikaajalise särava kuraatoritegevuse ja 2019. aastal Kumu kunstimuuseumis toimunud näituse „Avatud kollektsioonid. Sõna saab kunstnik“ (05.07–10.11.2019) kureerimise eest.

Eesti Kunstiteadlaste ja Kuraatorite Ühing on kunstiteooria, -ajaloo ja -kriitika ning kunstiprojektide kureerimisega tegelevate isikute vabatahtlik ja poliitiliselt sõltumatu loominguline ühendus.

 

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2019

Konserveerimistöö 2019

Auhind omistati Maire Männiku skulptuuride pikaajalise restaureerimise eest Kumu kunstimuuseumi näitusele „Maire Männik. Eesti legend Pariisis“ (23.08.2019 – 05.01.2020). Projekti teostasid Eesti Kunstimuuseumi skulptuurirestauraatorid Isabel Aaso-Zahradnikova ja Ales Zahradnik. Pariisis elanud ja end erialaselt teostanud eesti skulptori Maire Männiku enam kui sada kuju saabusid skulptori poja Erki Männiku kingitusena Eesti Vabariigile 2004. aastal. Väga raskete kahjustustega ebatraditsioonilises tehnikas, osaliselt väga suure formaadiga kipsist vabaskulptuure, portreeloomingut ning medalikavandeid konserveeriti kümme aastat.

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ja Eesti Muuseumiühing koostöös Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga.

Eerik Haameri kunstiauhind 2019

Auhinna pälvisid Eesti Kunstimuuseumi skulptuurikogu juhataja Juta Kivimäe ning konservaator Isabel Aaso-Zahradnikova seoses Kumu kunstimuuseumis toimunud näitusega „Maire Männik. Eesti legend Pariisis“ (23.08.2019–05.01.2020) Eesti ühe olulisema pagulaskunstniku Maire Männiku loomingu päästmise ja nähtavaks tegemise eest.

Kuressaare Linnavalitsuse poolt asutatud auhinna eesmärgiks on tunnustada silmapaistvaid saavutusi kunsti valdkonnas ja jäädvustada saarlasest kunstnik Eerik Haameri mälestust.

25 kauneimat Eesti raamatut 2019

Konkursi žürii poolt valiti 25 kauneima raamatu hulka kogumik “Lühiajaline igavik”, mis oli välja antud koostöös kirjastusega Lugemik Kumu kunstimuuseumi näituse „Gordon Matta-Clark: anarhitekt. Anu Vahtra: eemaldamise teel tervikuni“ (22.02-08.06.2019) raames. Raamatu kujundas Indrek Sirkel.

Eesti 25 kauneima raamatu ja viie kauneima lasteraamatu konkurss toimub igal aastal ning selle eesmärk on kunstiliselt kujunduselt ja trükitehniliselt teostuselt parimate raamatute kui vaimse kultuuri nähtuse väärtustamine.

 

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2018

Muuseumirott 2018: parim ajutine näitus

Parima ajutise näituse tiitli pälvis Kumu kunstimuuseumis toimunud näitus „Michel Sittow. Eesti maalikunstnik Euroopa õukondades“ (08.06–16.09.2018), kuraatorid Greta Koppel (Kadrioru kunstimuuseum) ja John Oliver Hand (Washingtoni Rahvusgalerii). Näitus tutvustas Eestist pärit maalikunstnikku Michel Sittowit (u 1469–1525), kes oli 15.–16. sajandi vahetusel Euroopa õukondades nõutud ja kõrgesti hinnatud portretist. 500 aastat pärast kunstniku eluaega toimunud isikunäitus tõi esimest korda kokku tema säilinud maaliloomingu ja võimaldas sellega tutvuda kunstniku kodulinnas. Näitus oli erakordselt menukas, seda külastas ligi 65 000 inimest. Näitus toimus ka Washingtoni Rahvusgaleriis (28.01–13.05.2018).

Parim teadusüritus 2018

Parima teadusürituse tiitli pälvis Eesti Kunstimuuseumi rahvusvaheline sümpoosion „Michel Sittowi elu ja kunsti lood. Faktid ja väljamõeldised“ (14.–15.09.2018). Kumu auditooriumis toimunud sümpoosioni peakorraldaja oli näituse kuraator Greta Koppel (Kadrioru kunstimuuseum). Ingliskeelne sümpoosion kaasnes Kumu kunstimuuseumis korraldatud suurejoonelise monograafilise näitusega Tallinnast pärit renessansiajastu maalikunstnik Michel Sittowist (1469–1525). Kunstnik tegutses oma eluajal nii hinnatud portretistina Euroopa õukondades kui ka kunstnikkäsitöölisena hansaaegses Tallinnas. Ometi unustati meister pärast tema surma sajanditeks. 19.–20. sajandil toimus kunstniku järk-järguline taasavastamine, kuid esimese isikunäituseni jõuti Eesti Kunstimuuseumi ja Washingtoni Rahvusgalerii.

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Kultuuriministeeriumi muuseuminõukogu ja Eesti Muuseumiühing koostöös Kultuuriministeeriumi ja Muinsuskaitseametiga.Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2015

 

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2015

Parim teadusüritus 2015

Parima teadusürituse tiitli sai Kumu sügiskonverents “Jagatud praktikad: kunstiliikide põimumised sotsialistliku Ida-Euroopa kultuuris”, mis oli pühendatud Teise maailmasõja järgsele kunstile Ida-Euroopa kontekstis. Konverents toimus Kumu kuraator Anu Allase juhtimisel.

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukog koostöös Kultuuriministeeriumiga.

Kultuurkapitali preemia kuraatorile 2015

Kumu kunstimuuseumi kuraator Eha Komissarov sai elutööpreemia aastakümnete pikkuse silmapaistva kuraatoritöö eest Eesti kunsti- ja muuseumiväljal.

 

Parim võõrkeele õpetamise uuendaja 2013

Eesti Kunstimuuseum pälvis Euroopa keeleõppe tunnuskirja kunstnäituste keelekümblusprojekti “Komm herein“ eest.

Tunnustuse eesmärk on tunnustada ja populariseerida keeleuuenduslikke algatusi, nüüdisajastada keeleõpet ja tõsta õpetamise kvaliteeti. Esile tõstetakse algatusi, millega õpetatakse uuenduslikult võõrkeeli, väärtustatakse ja tutvustatakse teisi keeli ja kultuure.

 

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2012

Aasta muuseumirott 2012 ehk aasta parim näitus

Auhinna parima näituseprojekti eest pälvisid kuraatorid Eha Komissarov ja Berit Teeäär Kumu kunstimuuseumist näituse „Mood ja külm sõda” (13.09.2012–20.01.2013) eest. Näitus uuris moodi ja sellega seotud nähtusi 1950.–1970. aastate Eestis, võimaldades köitvat sissevaadet Nõukogude Eesti naise eluolusse ning dialoogi Lääne moega. Näitusega kaasnes samanimeline raamat.

Aasta teadusauhind trükiste kategoorias 2012

Tiitli sai Eesti Kunstimuuseumi koguhoidja Elnara Taidre väljaande „Tõnis Vint ja tema esteetiline universum” eest, mis kaasnes samanimelise näitusega Kumu kunstimuuseumis. mitmeplaaniline käsitlus 20. sajandi eesti kunsti klassiku, Tõnis Vindi (s. 1942) loomingulisest tegevusest ja teoreetilistest tõekspidamistest.

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.

 

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2010

Aasta muuseumihariduse edendaja 2010

Tiitli pälvis Kumu kunstimuuseumi haridustöö kuraator Jelena Tšekulajeva 4K meetodil juhitud kaasaegse kunsti haridusprogrammi eest.

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.

 

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2009

Aasta muuseumirott 2009 ehk aasta parim näitus

Aasta parimaks näituseks tunnistati Kumu kunstimuuseumi näitus „Ülo Õun. Kunstnik katkeval avastusrajal“ (19.06-01.11.2009, kuraator Juta Kivimäe). Esile tõsteti Ülo Õuna loojanatuuri ja loomingut põhjalikult tutvustava ülevaatenäituse emotsionaalselt mõjuvat kujundust, suurepäraseid haridus- ja filmiprogramme ning kõrgetasemelist kataloogi.

Eesti Muuseumide Aastaauhind on iga-aastane tunnustusauhind, mida annab välja Muuseuminõukogu koostöös Kultuuriministeeriumiga.

 

Kumu – Euroopa aasta muuseum 2008

Kumu kunstimuuseum pärjati Euroopa Muuseumifoorumi poolt välja antava tiitliga “Euroopa aasta muuseum 2008”. Auhinnale kandideerisid 140 muuseumi 20 riigist. Lisaks muuseumihoone, näituse- ja koolitustegevuse ning muuseumijuhtimise hindamisele tunnustati ka Eesti kui väikeriigi võimet rajada keerulisel üleminekuperioodil niivõrd esinduslik muuseum. Varasemate Euroopa aasta muuseumi laureaatide hulka kuuluvad näiteks Victoria ja Alberti muuseum Londonis, Guggenheimi muuseum Bilbaos jpt.

Euroopa aasta muuseum (ingl.  European Museum of the Year Award) on auhind, mida annab igal aastal välja Euroopa Nõukogu moodustatud Euroopa Muuseumifoorum (ingl. k. European Museum Forum).

 

European Copper in Architecture auhind 2007

European Copper in Architecture Campaign tunnustas Eesti Kunstimuuseumi uut hoonet, Kumu kunstimuuseumi, märkides ära selle huvitava materjalikasutuse ning elegantse üldkujunduse.

Chicago Atheneumi rahvusvaheline auhind “Parim ülemaailmne disain” 2007

Chicago arhitektuuri- ja disainimuuseum Chicago Atheneum valis Kumu kunstimuuseumi 2007. aasta parima uue üleilmse arhitektuuri eest auhinnatud ehitiste hulka.

 

Eesti Kultuurkapitali aastapreemiad 2006

2006. aasta kujutava ja rakenduskunsti sihtkapitali aastapreemiate saajate hulgas olid Kumu kunstimuuseumi kuraator Tiina Abel ning Kumu hariduskeskus.

Eesti Hotellide ja restoranide Liidu auhind „Aasta parim 2006“

Auhinna vääriliseks tunnistati Eesti Kunstimuuseum uue peahoone – Kumu – valmimise ja avamise eest.

Eesti Liikumispuuetega Inimeste Liidu aasta tegu 2006

Auhind anti Kumu kunstimuuseumile sõbraliku keskkonna pakkumise eest liikumisraskustega inimestele.

Põhjamaine valguspärl 2006

Tallinna Linnavalitsus pärjas Kumu kunstimuuseumi “Põhjamaise valguspärli” auhinnaga Kumu hoone valguslahenduse eest.

UNICEFi „Sinilinnu” aastapreemia 2006

UNICEF tunnustas Eesti Kunstimuuseumi laste heaks tehtud töö eest “Sinilinnu” aastapreemiaga.

Eesti Turvaettevõtete Liidu tunnustus 2006

Eesti Turvaettevõtete Liit tunnustas aastal 2006 vastavatud Kumu kunstimuuseumi uue hoone turvalahendust.

 

Aasta betoonehitis 2005

Aasta Betoonehitise auhinna eriauhinna ehitajale pälvis AS Merko Ehitus Kumu hoone ehituse eest.