fbpx

Otsing

Virtuaalmuuseum. Kumu kunstimuuseum

Virtuaalmuuseumi lehele oleme koondanud värskeima info, et saaksite olla kursis meie näituste, programmide ja õppematerjalidega ka kodust lahkumata.

Identiteedimaastikud. Eesti kunst 1700–1945

 • 2020. aastal avatud püsinäitus tutvustab siinset vanemat kunsti Eesti mitmerahvuselise ajaloo taustal, kus põimuvad baltisaksa, vene ja eesti traditsioonid. Fookuses on kunsti roll ühiskonnas ning selle mõju eri kogukondade enesekuvandile.

Virtuaalgiid. 20 kommentaari

20 lühivideot, kus kunstnikud, kunstiajaloolased ning teised eksperdid kommenteerivad püsinäituse tähtsamaid teoseid ja teemasid. Videoinstallatsioon püsinäituse projektiruumis I

Bart Pushaw tutvustab Kumu püsiekspositsiooni II projektiruumi väljapanekut „Erinevuste esteetika”.

Virtuaaltuur näitusel

Tulevik on tunni aja pärast. Eesti kunst 1990. aastatel

 • 1990. aastate Eesti kunsti väljapaneku puhul lähtub muuseum võimalusest liita kümnendi looming üheksakümnendaid iseloomustavate kunstiuuenduste kaudu sidusaks kunstiajalooliseks struktuuriks.

Annika Räim tutvustab Kumu püsiekspositsiooni eesti kunstist 1990. aastatel

Konfliktid ja kohandumised. Nõukogude aja Eesti kunst

 • Näitus esitab ühe vaate 20. sajandi keskpaiga ja teise poole Eesti kunstile, mida kujundasid suures osas konfliktid ja kohandumised II maailmasõja järgse uue poliitilise olukorraga.

Kuraator Anu Allase virtuaaltuur Kumu püsinäitusel.

 

Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary

 • Näitus „Mälu arheoloogid. Kunstikogu Vitols Contemporary“ keskendub Ida- ja Kesk-Euroopa kaasaegsele kunstile ja kuhu kuulub ligi 1000 teost enam kui 150 autorilt. Kollektsionääride Irina Vītola ja Māris Vītolsi sõnul on kogu ajendatud nende huvist Ida- ja Kesk-Euroopa regiooni sotsiaalsete ja poliitiliste muutuste vastu pärast Berliini müüri langemist 1989. aastal.

Näitusega kaasnev audiogiid avab kõigi eksponeeritud teoste tausta ja seotust mälu teemaga.
Teksti loeb: Mirtel Pohla
Tekstide autor: Eda Tuulberg

Näituse audiogiid PDF Teoste tutvustused

Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis

 • Näitus  Kunst mugavustsoonis? Nullindad Eesti kunstis pakub sissevaate nullindate kunsti, lähtudes eelkõige Eesti Kunstimuuseumi ja Tartu Kunstimuuseumi nüüdiskunsti kogudest, heites ühtlasi valgusvihke ka vähemtuntud teostele ja alles järgmisel kümnendil lõplikult väljaarendatud ideedele. Väljapanek hargneb erinevatel teemadel, märksõnadel ja motiividel põhinevate dialoogidena, püüdes edasi anda kümnendi kunstile omast tunnetust, autoripositsioone ja vaatamisviise.

Milline on teie teose lugu?

Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad

 • Lõuna-Eestist pärit paljud Eesti kunstielu algusaja modernistlikud võtmeautorid, kelle looming on mõjutanud meie kujutluspilte ja arusaamu lõunaeestilikkusest. Näitusel „Talomuro ilmaruum. Lõuna-Eesti loojad“ on vaadeldud perioodi 19. sajandi lõpust kuni Teise maailmasõja lõpuni, eksponeeritud teoseid ligi viiekümnelt kunstnikult.

Spetsiaalselt näituse jaoks loodud audiogiid tutvustab valikut eksponeeritud teostest eesti, võru ja inglise keeles.
Teksti loevad: Anu Lamp and Tarmo Tagamets
Sound director: Külli Tüli (Estonian National Broadcasting)

Kuula Talomuro audiogiidi Võrokiilne helügiid Talomuro Audio guide

Jeremy Shaw. Phase Shifting Index

 • Jeremy Shaw on üks olulisemaid ja huvitavamaid kunstnikke tänases visuaalkultuuris. „Phase Shifting Index“ on Kanada päritolu, aga Berliinis tegutseva Shaw’ viimane ja seni mastaapseim teos, mis valmis isikunäituseks Pariisis Pompidou keskuses 2020. aastal. Seitsme hiidekraaniga video-, heli- ja valgusteos mängib fiktsiooni ja dokumentalistika piiril, vaadeldes inimesi, nende uskumusi ja ekstaatilisi rituaale tulevikus, 22. sajandil. 

Kunstnik Jeremy Shaw tutvustab oma teost „Phase Shifting Index“

Terve öö üleval. Reivikultuur lähivaatlusel

 • Esimene reivi fenomeni käsitlev näitus Eestis heidab pilgu reivile ja klubikultuurile ning nendega seotud subkultuuridele.

Ringkäik näitusel koos kuraatoriga Kati Ilves.

Kunst on disain on kunst

 • Näitus vaatleb kunsti ja disaini põiminguid hilisnõukogude Eestis: kuidas disainerlik mõtteviis ja loomemeetod väljendus kontseptuaalsetes teostes ning kuidas kunsti abil tõstatati disainiprobleeme ja otsiti neile lahendusi

Seminar „Kunst või disain? Definitsiooni küsimus“
Kumu auditooriumis (29.09.2021)

Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst

Näitusega seotud videoloengud

Egiptuse hiilgus. Niiluse oru kunst: lühitutvustus. Kuraator Jaanika Anderson

 

Murtud sümmeetriad

Näitus toob vaataja ette kunstnike tõlgendused osakestefüüsika keerulisest ja põnevast valdkonnast. Kõik eksponeeritud teosed on alguse saanud kunstnike residentuurides Euroopa Tuumauuringute Keskuses (CERNis).

Virtuaalne näituse tutvustus ja artist talk: Murtud sümmeetriad; José-Carlos Mariátegui, Alan Bogana ja Lea Porsager.

Näitusega seotud videod

Vello Vinn. Vastupeegeldused

 • Eesti omanäolisema graafikakunstniku seni suurim retrospektiiv toob esile tema loomingu mitmekülgsuse ja terviklikkuse, näidates Vello Vinna graafika, eksliibriste, illustratsioonide ja plakatikujunduste fantaasiarikast kujundimaailma.
Näituse ülevaade veebis

Kunstnik Liina Siib vaatleb Vello Vinna varasemat loomingut. Üritus toimus virtuaalloenguna Kumu Facebooki lehe vahendusel.

Raivo Kelomehe loeng „Pildilised metafoorid ja sotsiaalne ruum Vello Vinna kunstis“

 

Eneseloomine. Emantsipeeruv naine Eesti ja Soome kunstis

 • Näitus keskendub Eesti ja Soome naiskunstnike loomingule 19. sajandi keskpaigast kuni 1950. aastate lõpuni. Lai ajaline haare lubab pöörata tähelepanu mitmetele naiskunstnikega seotud teemadele ja aitab vaatajate ette tuua seni väärilise tähelepanuta jäänud teosed. Näituse eesmärk on esile tõsta naise ja naiskunstniku eneseteadlikkuse kujunemise ja kunstiprotsessidega kohanemise viisid.
Näituse ülevaade veebis

Näitusega seonduvalt toimus konverents „Naiskunstnikud Balti- ja Põhjamaade muuseumides“, mis keskendus naiskunstnikele Balti- ja Põhjamaade muuseumide kollektsioonides, püsiekspositsioonides ning näitustel.

Konverentsi videode esitlusloend

 

Sisse, sisse – uks on lahti! Edith Karlson, Mary Reid Kelley, Eva Mustonen

 • Näitus toob kokku kolme kunstniku teosed, kes töötades küll erinevates meediumites ja väga erinevas esteetikas, räägivad teatud mõttes sarnast keelt. Edith Karlsoni, Eva Mustoneni ja Mary Reid Kelley praktikat võiks kõige laiemas mõttes iseloomustada kui fiktsiooni meetodina kasutavat narratiivset kunsti.
Näituse ülevaade veebis

Videotuurid Kumu kunstimuuseumi vahetuvatel näitustel

 

Jälgige Kumu tegemisi ka Kumu ajaveebisFacebookis ja Instagramis.